Archive for the ‘Recepty’ Category

Vdolečky (moravské koláčky)

Drobenka:

hrubá nebo polohrubá mouka
máslo
cukr

Do misky nakrájíme máslo na kousky a zasypeme moukou a cukrem. Pak máslo rukou rozemneme v mouce a postupně přidáváme mouku a cukr tak, aby se máslo s moukou spojilo takovým způsobem, že vzniknou hrudky a směs nebude zanechávat na ruce tuk z másla.

Dáme zchladit do lednice.

Tvaroh:

1 kostka tvarohu
rozinky
rum
cukr krupice
citronová kůra

Rozinky naložíme do rumu (můžeme i den předem). Pokud někdo nemá rád rum v pečivu je možno dát rozinky nenamočené.

Tvaroh doporučuji mÄ›kký 30%, musí mít hrudkovitou konzistenci, tedy nejlépe ten v alobalu. V případÄ›, že máme k dispozici pouze kelímkový, pak jej vyždímáme pÅ™es plátno. Pokud toto neudÄ›láme, pak tvaroh nebude uvnitÅ™ vdolečku tak patrný, rozteče se uvnitÅ™ a pokud vdoleček Å¡patnÄ› zabalíme, bude pak spíše na plechu než uvnitÅ™. 🙂

Tvaroh zasypeme cca 2-3 polévkovými lžícemi cukru krupice a nahoru nastrouháme citronovou kůru a přidáme rozinky. Zpravujeme tak, aby se tvaroh spojil s cukrem a citronovou kůrou. V případě potřeby dochutíme cukrem.

Pokud nám to konzistence hmoty dovoluje, vytvoříme si z ní kuličky (bude se s nimi lépe pracovat).

Dáme do lednice.

Těsto:

3 žloutky (pokud se dají vajíčka celá, bude těsto tvrdé, bílek se použije na potření vdolečku nebo na sníh do tvarohu)
100g másla
100g cukru (moučka nebo krupice)
400g hladké mouky
100g hrubé mouky
1 kostka pekařského droždí (42g)
2-3 deci mléka (čím tučnější tím lepší)
sůl

Do mísy vhodíme 3 žloutky a přidáme na kousky nakrájené máslo a zasypeme cukrem.

Mléko zahÅ™ejeme na teplotu o nÄ›co málo vyšší než je teplota tÄ›la (mléko nevaÅ™it), nalejeme do hrnečku (asi 1 – 1,5 deci) asi do půlky a dovnitÅ™ nadrobíme kostku droždí a zasypeme asi 3 Å¡petkami cukru krystalu, dáme na topení, či jiné teplé místo a necháme pracovat až vznikne kvásek.

V míse rozmícháme povolené máslo se žloutky a cukrem. Mícháme až do té doby, dokud se máslo úplně se zbytkem nespojí. Jakmile máme hotovo, tak do mísy vsypeme obě mouky. Přidáme sůl, stačí trochu. Uděláme v mouce důlek, vlejeme zbyk mléka.

Tou dobou bychom měli mít již připravený kvásek. V hrnečku vznikla vrstva rozpuštěných kvasnic, která nabyla a vyplnila zbývající část hrnečku. Pokud tomu tak je, vlijeme kvásek do důlku v mouce.

Zpracujeme těsto na vláčnou hmotu tak, aby se co nejméně lepila na vařečku, kterou těsto zpracováváme. Podle potřeby podsypáváme hladkou moukou. Jakmile máme těsto zpracováno, dáme jej na teplé místo, aby mohlo vykynout.

Jakmile těsto vykyne, pak jej podmísíme vařečkou a dáme opět kynout. Takto postupujeme ještě 2x.

Výroba a balení

Na desku si nasypeme hladkou mouku a rozhrmene do tenké vrstvy. Těsto bereme z mísy a trháme na malé kousky (asi 4-5 cmv průměru a max 1cm vysoké), které klademe na desku. Pokud se nám těsto lehce lepí na prsty, tak si je namočíme do hladké mouky.

Jakmile máme desku pokladenou kousky těsta, začneme dávat tvarohové kuličky (případně nandaváme lžící a příborovým nožem). Máme-li tvaroh nandán, pak začneme těsto balit. Rohy slepíme k sobě stylem bramborová taštička a pak v rukou vytvoříme kuličku. Odchlipující se rohy zmáčkneme k sobě, aby se spojily.

Do kuliček prostÅ™edníčkem vytvoříme uprostÅ™ed důlky, tak abychom neroztrhli tÄ›sto. Vznikne kolečko s důlkem uprostÅ™ed. 🙂 Okraje potÅ™eme bílkem, snažíme se nedávat bílek do důlku, pak z důlku vytékají povidla.

Do důlků dáme povidla a zasypeme drobenkou.

Pekáč vymažeme máslem a připravené vdolečky dáváme na pekáč a poté do předehřáté trouby na 180°C-200°C.

Tento recept je asi na 60 vdolečků. Záleží na tom, jak velké vdolečky budete dělat, jak jste šikovní při balení a jak se povedlo těsto.

Vepřová pečeně s rajčatovou omáčkou

Na vepřovou pečeni s rajčatovou omáčkou potřebujeme následující ingredience:

  • 1 kg vepÅ™ového plecka
  • 15 dkg anglické slaniny na Å¡pikování
  • 1 kg čerstvých rajčat
  • 400 g loupaných rajčat v konzervÄ›
  • 5 mrkví
  • 3 cibule
  • pórek
  • celer (doporučuji Å™apíkatý)
  • sůl a koÅ™ení

Do hrnce si dáme vařit vodu. Plecko prošpikujeme špalíčky anglické slaniny a osolíme. Oškrabeme 2 mrkve, oloupeme jednu cibuli a ukrojíme kus pórku, vše přepůlíme, aby se nám to dobře vlezlo do hrnce.  Než začne voda vařit, vhodíme zeleninu. Po uvedení vody do varu vložíme celý kus prošpikovaného plecka. Nezapomeneme vodu dost osolit.

Než se maso ovaří cca 15-20 minut, připravíme si přípravu na omáčku. Oškrabeme zbylé tři mrkve a nakrájíme je na kostky. Oloupeme cibuli a nakrájíme na hrubo. Pokud použijeme řapíkatý celer, pak jej nakrájíme na kostky, v případě použití celerové bulvy, doporučuji ji nastrouhat.

Dále doporučuji si rovnou připravit i rajčata. Čerstvá rajčata nakrojíme a spaříme, aby šla loupat.

Doporučuji spařovat rajčata tak, že si ohřejeme vodu v rychlovarné konvici, rajčata přelijeme a po cca 15-20 vteřinách přelijeme studenou vodou. Budou se nám lépe loupat. Pokud mají rajčata tvrdou slupku, můžeme postup s horkou s studenou vodou opakovat.

Rajčata oloupeme a nakrájíme na čtvrtky. Vykrojíme také zelené konce od stopky tak, aby na rajčeti nezůstaly žádné zelené části pouze červená masa. Otevřeme si konzervu s loupanými rajčaty. Tato přidáváme hlavně pro barvu, neboť mimo sezónu nemají čerstvá rajčata dostatek barviva a výsledná omáčka by byla mdlé barvy.

Na pánev si dáme olivový olej na kterém necháme zesklovatět cibuli, pak přidáme kořenovou zeleninu. Po chvíli restování přidáme loupaná čerstvá rajčata. Až loupaná rajčata začnou pouštět šťávu, přidáme loupaná rajčata z konzervy. To z toho důvodu, že čerstvá rajčata se připravují déle než loupaná z konzervy.

Připravíme si pekáč na maso. Pokud máme bláznivou troubu, tak maso dáme ještě radši do alobalové vaničky. Maso vytáhneme z vývaru a dáme na pekáč, spolu s masem vylovíme také zeleninu a přidáme ji na pekáč také. Maso podlijeme vývarem a dokořeníme celým novým kořením a celým pepřem. Přikryjeme a dáme do trouby péct. Průběžně maso kontrolujeme, obracíme a podléváme.

Omáčku pravidelně mícháme ode dna, aby se nám nepřipálila a varem redukujeme obsah vody v omáčce. V mezičase omáčku osolíme a přidáme pepř. Jakmile jsou rajčata měkká, dají se vařečkou rozetřít o stěnu hrnce, můžeme směs projet mixerem. Posléze čekáme až se omáčka opět vyvaří a zhoustne.

Jakmile má omáčka správnou konzistenci a maso je upečené, pak můžeme podávat s houskovým knedlíkem.

Zapečené brambory s kuřecím masem ve smetaně

Na recept potřebujeme následující ingredience:

  • 1,5 kg brambor
  • 4 cibule
  • 200g slaniny
  • 1 zakysaná smetana
  • 1 smetana ke Å¡lehání
  • 750g kuÅ™ecích prsíček
  • olej
  • sůl
  • koÅ™ení

Brambory oloupeme a nakrájíme na kolečka. Necháme ve ve vodě, aby nám nezčernaly.

Cibuli oloupeme a nakrájíme na osminky, které přepůlíne příčně. Slaninu nakrájíme na nudličky. Dáme trochu oleje na pánev (pokud není slanina dost mastná) a dáme orestovat slaninu. Po té, co se slanina začne škvařit, přidáme cibuli a orestujeme ji do zlatova. Během restování, doporučuji směs ochutit provensálským kořením. Až je cibulka zlatavá, směs stáhneme z ohně a necháme ji vychládnout.

Kuřecí maso nařežeme na tenké plátky a mírně nasolíme. Připravíme si pekáč ve kterém budeme jídlo zapékat. Na dno pekáče slijeme tuk z restované cibule se slaninou. Do vychladlé restované směsi přidáme zakysanou smetanu a směs promícháme.

Na pekáč naklademe brambory tak, aby bylo kompletně pokryté dno (asi 2 vrstvy koleček brambor stačí), na brambory rozetřeme restovanou směs se zakysanou smetanou, na to naklademe kuřecí maso, které následně posypeme kořením, maso pokryjeme zbytkem brambor, tak aby bylo rovnoměrně zakryto, okořeníme brambory. (brambory jsme samozřejmě nezapomněli osolit).

Nakonec celou směs přelijeme smetanou ke šlehání, pokud nám zbylo v kelimku trochu zakysky, tak šlehačkou vypláchneme kelímek od zakysky a přelijeme celou směs tímto. Dáme péct zavřené, až brambory navrchu změknou, odstraníme vrchní díl a necháme pekáč otevřený, aby brambory získaly zvrchu křupavou kůrku.

Podáváme teplé se zeleninou. K jídlu doporučuji jemně kořenité bílé víno.

Použité koření: Římský kmín na brambory, grilovací směs (s většími kousky koření) na kuřecí maso, provensálské koření do restované cibulky. Použité koření bylo bez přídavného glutamátu a soli.

Penne se sýrovou omáčkou a špenátem

Ingredience:

  • TÄ›stoviny penne
  • 30 dkg goudy
  • 1 balení hermelínu
  • 1 smetana na vaÅ™ení
  • mléko
  • čerstvý Å¡penát
  • čerstvá bazalka
  • 1/2 cibule
  • 3 stroučky česneku
  • olivový olej
  • máslo
  • slunečnicový olej
  • sůl, pepÅ™, oregano, případnÄ› další koÅ™ení dle chuti

Sýr nakrájíme na kostky nebo jej nastrouháme, aby se nám lépe rozpouštěl. Z čerstvého špenátu otrháme pouze listy (stopky listů do pokrmu nepatří), opereme a pokud jsou listy větší, pak je natrháme nebo nakrájíme na menší.

Do sýrové omáčky budeme potřebovat oloupat 2 stroučky česneku, který rozmáčkneme plochou stranou nože na placku, po té česnek nakrájíme na větší kousky. Do pánve dáme olivový olej a do studeného olivového oleje přidáme tyto česnekové kousky, necháme česnek zrůžovět a po té přidáme malou kostku másla. Necháme máslo rozpustit a máme italský základ na omáčku.

Do tohoto základu přidáme nakrájený sýr a zalijeme smetanou na vaření, přikryjeme pokličkou a necháme sýr rozpustit. Počkáme až se sýr rozpustí a necháme vyvářet vodu, v mezičase můžeme dochutit bylinkami a pepřem.

Těstoviny připravíme dle návodu na obalu. Doporučuji přidat do vody kapku oleje, aby se těstoviny nepřilepily a samozřejmě vodu osolJakmile máme připravenou sýrovou omáčku a těstoviny, můžeme začít připravovat špenát, který je vhodné podávat ještě teplý.

Do studeného oleje přidáme na jemno nakrájenou cibuli, necháme zesklovatět a přidáme na jemno nakrájený strouček česneku. Po té, co česnek zrůžoví a cibule zezlátne, přidáme oregano, na jemno nakrájené čerstvé listy bazalky. Po zavadnutí bazalky a oregána přidáme listy špenátu a orestujeme. Příprava trvá asi 10 minut.

A můžeme servírovat.

Losos se špenátem a anglickou zeleninou

Co potřebujeme:

  • mražené lososové filety
  • porcovaný Å¡penát
  • mražená zelenina (pokud je může být i čerstvá)
  • cibule
  • česnek
  • koÅ™ení na ryby
  • vegeta
  • provensálské koÅ™ení
  • sůl, pepÅ™

Rozmražené filety nakořeníme a nesolíme, aby losos nepustil šťávu. Na jemno nakrájíme cibuli a dáme na másle restovat, jakmile je cibule do zlatova orestovaná přidáme špenát, trochu vody a osolíme. Až voda vyvře, odstavíme špenát, pro zjemnění chuti můžeme kápnout trochu mléka či smetany.

Na další pánvičce rozehřejeme máslo a dáme na máslo smažit lososa. Lososa položíme kůží na pánvičku (případně tou stranou, na které by měla být kůže) a smažíme. Až je hotová kůže, osolíme a na chvíli otočíme, aby se i druhá strana orestovala.

Dáme rozpustit máslo a na másle zlehka osmažíme na jemno nasekaný česnek. Přidáme zeleninu, osolíme, ochutíme vegetou, můžeme přidat i provensálské koření.

podáváme s pečivem, můžeme podávat i bílý vinný střik.

Return top